صفحه اصلی   |  دانلود پوستر   |  RSS   |  تماس با ما   |  پیوندها  
  اهداف     سطوح جایزه     مدل ارزیابی     ساختار اجرایی     کمیته بهره وری     کمیته داوران     کمیته علمی     ارزیابان جایزه     برنامه همایش  
  تازه ترین اخبار:  
 
  معدن و صنایع معدنی سهم 6درصدی در تولید ناخالص ملی دارند
  دکتر نوبخت: بخش معدن و صنایع معدنی قابلیت رقابت با نفت را دارد
  رییس سازمان ملی بهره وری: جایزه بهره وری ایمیدرو دقت بالایی دارد
  ایمیدرو اثر بخشی سیاست ها را برای ارتقای بهره وری افزایش می دهد
  برگزیدگان سومین همایش جایزه بهره وری ایمیدرو معرفی شدند
  بخش خصوصی توانمند می تواند بهره وری معادن را ارتقا دهد
  مصرف مواد اولیه ، آب و انرژی در معادن و صنایع معدنی استاندارد می شود
  افزایش میزان تولید در پی کاهش مصرف انرژی
  بهره وری در تمام سطوح فولاد خوزستان نهادینه شده است
  جبران عقب ماندگی رشد اقتصادی از طریق افزایش بهره وری میسر است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 40صفحه نخست » اخباریکشنبه، 17 اسفند 1393 - 15:37
دکتر نوبخت: بخش معدن و صنایع معدنی قابلیت رقابت با نفت را دارد
 دکتر نوبخت: بخش معدن و صنایع معدنی قابلیت رقابت با نفت را داردمعاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: بخش معدن و صنایع معدنی قابلیت رقابت با نفت را دارد.
  

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، دکتر محمد باقر نوبخت در سومین همایش جایزه بهره وری معادن و صنایع معدنی با اعلام این مطلب و با ابراز تبریک به ایمیدرو به دلیل تلاش صورت گرفته برای توسعه معدن به عنوان یک حوزه رقابتی با بخش نفت، اظهار داشت: بر خلاف گذشته که نفت هیچ رقیبی را در اقتصاد نمی پذیرفت، امروز معدن می تواند مورد توجه قرار گیرد و در سیاست های اقتصاد مقاومتی جایگاه پیدا کند.
وی ادامه داد: باید به موضوع معدن و صنایع معدنی در کنار نفت توجه کرده و در آن سرمایه گذاری کنیم. در چنین شرایطی، افزایش بهره وری امر بسیار ارزشمندی است که از سوی دولت و سازمان ملی بهره وری مورد توجه قرار گرفته است.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه هفته گذشته پیش نویس سیاست های کلی برنامه ششم توسعه از سوی رهبر معظم انقلاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد، گفت: دستیابی به بهره وری سه درصدی برای سومین بار پس از برنامه های چهارم و پنجم توسعه در صدر سیاست های ابلاغی خودنمایی می کند. همچنین این موضوع در سیاست های اقتصاد مقاومتی و چشم انداز 1404 (قرارگیری ایران در جایگاه نخست اقتصادی، علم و فناوری در منطقه) مطرح است و این امر، نشان دهنده ضرورت توجه به بهره وری به عنوان یک هدف است.
وی ادامه داد: متاسفانه دستیابی به این هدف تاکنون نتیجه و کارنامه خوبی نداشته و این خوب نیست که در 3 برنامه (چهارم، پنجم و ششم) یک ضرورت از سوی رهبری نظام مورد تاکید نیز قرار گرفته، اما در عمل توسط دستگاه های اجرایی به دقت مورد اجرا قرار نگرفته است.
نوبخت با بیان این که باید بررسی کنیم مشکل ارتقا نیافتن بهره وری در کشور ناشی از چیست، تصریح کرد: رشد اقتصادی با رشد سرمایه گذاری و بهره وری محقق می شود. حال اینکه چرا برنامه رشد 12.2 درصدی سرمایه گذاری عملی نشده، شاید با فضای کسب و کار که مورد توجه قرار گرفته و دنبال بهبود آن هستیم می توان فهمید چرا سرمایه گذاری انجام نمی شود و شاید نیاز به تدقیق نباشد و با وجود مصمم بودن ایران به ایجاد تعامل سازنده با جهان، بنا به هر دلیلی از سوی جهان یا برخی قدرت هایی که به نیابت از جهان با دیگران سخن می گویند، مورد استقبال قرار نمی گیرد و سرمایه گذاری خارجی در محدودیت است و نامطلوب بودن فضای کسب و کار نیز شرایط را برای نبود سرمایه گذاری کافی توجیه می کند.
وی افزود: اما در بهره وری چرا؟ در برنامه های توسعه قبلی نتوانسته ایم به سهم 8 درصدی رشد اقتصادی دست یابیم و در برخی موارد نیز عقبگرد داشته ایم، طوری که رشد منفی اقتصاد در سال 91 (6.8 درصد) و 92 (1.9 درصد) را تجربه کرده ایم. وقتی رشد اقتصادی منفی باشد، رشد سرمایه گذاری و بهره وری نیز منفی خواهد بود.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در حالی که در حوزه بسیار مهم «انرژی هسته ای» و «دستیابی به فضا» با وجود تحریم ها با عشق و علاقه و تلاش موفق بوده ایم اما در بحث بهره وری با مشکل روبرو هستیم.
معاون رئیس جمهور در ادامه از پیش بینی اعتبار 9400 میلیارد تومان برای سال 94 خبر داد و گفت: به رغم کاهش منابع نفتی و درآمدی، 9400 میلیارد تومان برای امر پژوهش و تحقیق پیش بینی اعتبار شده که نسبت به سال قبل 34 درصد رشد دارد و نشان می دهد که هدف داریم.
دکتر نوبخت در ادامه این مراسم، جوایز مربوط به معادن و صنایع معدنی برگزیده سومین همایش بهره وری ایمیدرو را به مدیران این شرکت ها اهدا کرد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 

سالن همایش‌های شرکت ملی فولاد ایران

دبیرخانه : تهران، خیابان سپهبد قرنی، نرسیده به خیابان سمیه نبش کوچه شریف پلاک 39

تلفن:88829619

فاکس:88847548

 
 
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) می باشد.
info@den.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار