صفحه اصلی   |  دانلود پوستر   |  RSS   |  تماس با ما   |  پیوندها  
  اهداف     سطوح جایزه     مدل ارزیابی     ساختار اجرایی     کمیته بهره وری     کمیته داوران     کمیته علمی     ارزیابان جایزه     برنامه همایش  
  تازه ترین اخبار:  
 
  معدن و صنایع معدنی سهم 6درصدی در تولید ناخالص ملی دارند
  دکتر نوبخت: بخش معدن و صنایع معدنی قابلیت رقابت با نفت را دارد
  رییس سازمان ملی بهره وری: جایزه بهره وری ایمیدرو دقت بالایی دارد
  ایمیدرو اثر بخشی سیاست ها را برای ارتقای بهره وری افزایش می دهد
  برگزیدگان سومین همایش جایزه بهره وری ایمیدرو معرفی شدند
  بخش خصوصی توانمند می تواند بهره وری معادن را ارتقا دهد
  مصرف مواد اولیه ، آب و انرژی در معادن و صنایع معدنی استاندارد می شود
  افزایش میزان تولید در پی کاهش مصرف انرژی
  بهره وری در تمام سطوح فولاد خوزستان نهادینه شده است
  جبران عقب ماندگی رشد اقتصادی از طریق افزایش بهره وری میسر است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 27صفحه نخست » اخبارپنجشنبه، 15 اسفند 1392 - 09:45
الزام به بهره وری،‌ فرصتی که خلق شد
الزام به بهره وری،‌ فرصتی که خلق شدهمایش دوم بهره وری معادن و صنایع معدنی ایران ،‌امسال بزرگان این حوزه را در این روزهای انتهایی سال 92 گردهم آورده است.
  

این گردهمایی در واقع منعکس کننده تلاش جمعی از مدیران،‌کارشناسان،‌ استادان دانشگاه و ... است که یکی از مهمترین شاخص های علمی و اقتصادی توسعه را پیش روی خود گذاشته اند. گرچه در طول سال های اخیر، عنوان بهره وری بارها بر سر زبان ها آمده است اما رعایت اصول و خط مشی که سبب ارتقای این شاخص در اقتصاد شود چندان سهل نیست.
در عین حال باید به نکاتی اشاره کرد که بخش معدن توانسته آن ها را عملی سازد. بالابردن راندمان در بخش های تولیدی شرکت های بزرگ معدنی، امروزه برای متخصصان این حوزه مشهود شده است. هستند شرکت های بزرگی که بیش از توان اسمی خود در بخش های تولیدی فعالیت می کنند اما مهمترین مشخصه آن ها فعالیت در مقیاس های بالا است. در واقع به باور کارشناسان، زمانی که مقیاس تولید به حد و اندازه های جهانی نزدیک می شود صریح تر می توان سخنی از رشد بهره وری در بخش های تولیدی ،‌مصرف حامل های انرژی ،‌ استفاده بهینه از زمان کار و مسائلی از این دست آورد.
در این شرایط اگر چه بیش از 80درصد تولیدات اساسی بخش معدن و صنایع معدنی همچون سنگ آهن ،‌فولاد، مس، آلومینیوم ،‌روی و طلا در اختیار غول های این بخش قرار دارد با اینحال شرکت های کوچک و متوسطی هستند که از نظر کمی، حضور گسترده ای دارند اما سهم ناچیزی را در تولید ،‌سود و ... به خود اختصاص داده اند و این یکی از کمبودهای بخش معدن و صنایع معدنی کشورمان است. در همین حال شکل گیری هلدینگ های عظیم بخش خصوصی در این حوزه، نوید بخش آینده روشنی است که از سوی این شرکت ها ها هدایت می شود.
دومین همایش بهره وری در معادن و صنایع معدنی می تواند ناظران ،‌کارشناسان و مدیران این بخش را به ارتقای شاخص بهره وری امیدوارتر کند. مطالب پیش روی مخاطبان ارجمند نیز چنین می نماید که توجه به شاخص های مصرف انرژی برق‌،‌گاز و آب  و همچنین بالابردن راندمان تولید، افزایش سود و ارتقای توان نیروی انسانی جایگاه ویژه ای یافته است به خصوص آنکه طی سه سالی که از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها گذشته تمرکز به مفهوم «بهره وری» نه یک اختیار که به یک اجبار بدل شده است اما نکته اینست که چنین الزامی برای بسیاری می تواند به خلق فرصتی نو تبدیل شود.

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 

سالن همایش‌های شرکت ملی فولاد ایران

دبیرخانه : تهران، خیابان سپهبد قرنی، نرسیده به خیابان سمیه نبش کوچه شریف پلاک 39

تلفن:88829619

فاکس:88847548

 
 
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) می باشد.
info@den.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار